Obecní úřad Kozmice
Poručíka Hoši 528/2C
747 11 Kozmice
IČ: 00849961
Datová schránka: fpfayh2
UPOZORNĚNÍ
I nadále probíhá mapování kanalizační sítě a proto žádáme občany, kteří dosud neposkytli kontaktní údaje, aby tak učinili e-mailem na adresu evidence@kozmice.cz nebo formulářem, který je možno stáhnout na stránkách obce www.kozmice.cz v sekci Aktuality. Zároveň informujeme, že mapování probíhá denně. V obci můžete zaznamenat pohyb zástupců vodohospodářské firmy.
Osudný rok 1938 se dotkl i školství v naší obci. Vše české bylo zničeno. Ve škole se během války učilo jen německy. V r. 1940 dal řídící učitel Junga přestěhovat vnitřek staré školy. V prvním poschodí nechal zřídit byt pro řídícího učitele. V přízemí však zůstala mateřská škola. Z bývalé obecní kanceláře byla pro MŠ upravena školní kuchyně. Junga ovšem brzy zemřel a pak se ve škole až do konce války učitelé neustále měnili, protože mnozí po kratkém pobytu odcházeli na frontu. Počátkem r. 1945 se již ve škole vůbec nevyučovalo. Školu obsadili vojáci a zničili, co ještě zůstalo.
Kolem školy spadlo ke konci války několik bomb, takže část střechy byla zničena a rovněž všechna okna byla rozbita. Válečnou vřavou utrpěla také školní zahrada a hřiště, takže kronikář ve školní kronice napsal, že na školu byl žalostný pohled.
Brzy po osvobození se do svého dlouhodobého působiště vrátil řídící učitel Antonín Karčmář, působící během války v Ostravě. V letních měsících byla škola a hřiště uvedeny do pořádku a 1. září l945 se začalo 160 dětí vyučovat v pěti třídách. Protože po válce citelně chybělo sklo, byla okna zalepena lepenkou a děti se učily v kabátech. Teprve v létě 1946 se podařilo okna řádně zasklít a pořídit i nutný inventář.
Po válce byl obnoven i provoz mateřské školy. V r. 1945 ji navštěvovalo 42 dětí a vedla ji učitelka Andělína Kuzníková. Správu MŠ vykonával řídící učitel obecné školy Antonín Karčmář.
Vláda jedné strany a komunistická ideologie se brzy po únoru 1948 projevily i v novém školském zákonu, v nových osnovách a učebnicích. Do učitelské knihovny se musely zakoupit knihy o socialismu a jeho představitelích a učitelé měli za povinnost přenášet tyto myšlenky do celého systému vyučování. Téměř 150 let od založení školy a postavení kostela tyto dvě instituce spolu úzce souvisely. Přinášely vzdělání, poskytovaly duchovní a mravní hodnotu kozmickým občanům. Změnou politického klimatu v r. 1948 pak začaly kráčet každá svou vlastní cestou.
V r. 1949 došlo k velké úpravě prostranství před školou vykácením stromů a keřů a založením kruhových záhonů s růžemi. V té době byl postaven i pomník poručíku Josefu Hošovi, který stál před školou až do r. 1996, kdy byl pro značné poškození zbourán a pamětní deska z něj vsazena do zdi budovy školy.
Počet dětí ve škole postupně klesal a ve škol. roce 1951/52 se ve čtyřech třídách s pěti postupnými ročníky vzdělávalo 112 dětí. V témže roce přešla mateřská škola na celodenní provoz i se stravováním.
Z těchto let se ve školní kronice objevují různé zprávy o zapojení učitelů do mimoškolní práce, různých politických akcí a brigád na hledání mandelinky bramborové (tehdy ideologicky přezdívané jako americký brouk). Učitelé museli také aktivně spolupracovat na získávání odhlášek dětí z výuky náboženství.
Pro publikaci 650 let Kozmic na Hlučínsku připravila Mgr. Marie Tvrdá